List referencyjny najlepszą rekomendacją kwalifikacji

Każdy, kto zaczął już swoją karierę pracowniczą, prędzej czy później znajdzie się w sytuacji zmiany dotychczasowej profesji na rzecz nowej. Zmiana ta, nie zawsze jest podyktowana złymi warunkami pracy czy płacy. Często to po prostu my sami potrzebujemy innego otoczenia, dalszego rozwoju lub być może przebranżowienia. Podczas szukania nowej pracy, dużą pomocą będzie zarekomendowanie naszego doświadczenia i umiejętności przez poprzedniego pracodawcę. Może to zrobić, pisząc list referencyjny dotyczący naszej osoby.

Co to jest i co daje list referencyjny?

List referencyjny to dokument, w którym pracodawca chwali pracownika odchodzącego z firmy. Tego typu dokument może wystawić również dotychczasowy współpracownik lub zadowolony klient. Od zwykłej opinii różni się tym, iż nie ocenia mocnych i słabych stron osoby, lecz jest utrzymany w pochwalnym tonie. Określa zawsze danego pracownika jako człowieka godnego zaufania, wykonującego swoje obowiązki uczciwie i z dużym zaangażowaniem. Po przedłożeniu takich referencji nowemu potencjalnemu pracodawcy możesz być pełen nadziei na znalezienie nowej posady.

Sprawdź: https://www.likekonik.pl/praca-dla-kobiet-za-granica/.

list referencyjny dla pracownika

Trzeba także pamiętać, iż list referencyjny to nie jest świadectwo pracy.
Jest dokumentem całkowicie dobrowolnym. To właśnie stanowi o sile i mocy referencji wystawionych przez pracodawcę. Niezadowolony z pracownika, nie wystawiłby mu dobrych rekomendacji. Nowy pracodawca może być pewien o prawdziwości listu referencyjnego dla pracownika.

Rodzaje listów referencyjnych

Najczęściej tworzonymi listami referencyjnymi są listy dla pracowników. Wynika to z dużego ruchu na rynku pracy w ostatnich latach, jak również coraz większej konkurencji w danym obszarze handlowo-usługowym. Drugim typem dokumentów, są listy referencyjne wystawiane dla firm. Bardzo często przedsiębiorstwa korzystające z usług lub produktów znanych sobie firm, polecają je przy każdej okazji innym zainteresowanym kontrahentom lub klientom.

Zobacz: https://www.likekonik.pl/imprezy-firmowe-i-wyjazdy-integracyjne/.

Co powinien zawierać list referencyjny dla pracownika?

Ten rodzaj listu jest miłym gestem pracodawcy, który był zadowolony z przebiegu współpracy z odchodzącym pracownikiem. Na początku listu należy przedstawić pracownika, czyli napisać jak długo pracował na danym stanowisku oraz czym się zajmował i jakie miał obowiązki. Dobrze jest opisać osiągnięcia na danym stanowisku oraz poinformować o nagrodach lub awansach. W treści powinna znaleźć się także nazwa byłego stanowiska pracy, dane osoby podpisującej dokument oraz jej stanowisko w firmie. List można zakończyć niedługim podsumowaniem wraz z zaznaczeniem zaangażowania i profesjonalizmu pracownika. Uważać należy, aby nie przesadzić z pochwałami, gdyż zbytnie słodzenie może wydać się nienaturalne i podejrzane. Najważniejsze są konkrety dotyczące pracownika i jego cech. Całość treści nie powinna przekraczać strony A4.

list referencyjny dla firmy

Co powinien zawierać list referencyjny dla firmy?

Dokument wystawiany dla innej firmy powinien posiadać wszystkie ważne informacje tak o firmie polecanej, jak i polecającej. List dla firmy także nie powinien przekraczać strony A4. Bardzo dobrym zwyczajem jest pisanie listu na papierze firmowym, z pieczątką, logotypem i danymi do kontaktu. Warto zaznaczyć charakter i zakres współpracy między firmami oraz doświadczenia z niej płynące. Podkreślić można najważniejsze cechy współpracy, wspólnie wypracowane procedury bądź osiągnięcia. Jest to o tyle ważne, ponieważ zazwyczaj trudniej jest nawiązać trwałą współpracę partnerską z inną firmą niż znaleźć pracownika. Uważać należy, aby zbytnio nie przesłodzić. Opinia zawarta w liście powinna być naturalna i oparta o prawdziwe doświadczenia.

Sprawdź: https://www.likekonik.pl/jak-byc-asertywnym-w-pracy/.

Redakcja likekonik.pl