Nie czekaj aż kontrahent zapłaci, weź faktoring

Wystawiasz fakturę kontrahentowi licząc na to, że zapłaci przed czasem, gdy tylko będzie miał taką możliwość? A może nie przewidywałeś takiej potrzeby w momencie wystawiania dokumentu sprzedaży, ale w międzyczasie zmieniły się okoliczności? A może wcale nie musisz czekać, aż kontrahent zapłaci? Weź faktoring online i otrzymaj powiadomienie o przelewie przychodzącym najdalej za dwie godziny!

Plaga zatorów płatniczych

W dobie niespokojnej gospodarki niedotrzymywanie terminów płatności nikogo nie dziwi. Sytuacja ta jednak stawia przed wieloma przedsiębiorcami trudne wyzwania. Nawet, jeżeli Twoja firma zawsze reguluje zobowiązania na czas, możesz stać się ofiarą zatoru płatniczego, czyli okoliczności, w których nie będziesz w stanie zapłacić za wszystkie bieżące zobowiązania Twojego przedsiębiorstwa z jednego prostego powodu: wciąż będziesz oczekiwać na płatność ze strony kontrahenta lub kontrahentów.

Takie sytuacje wbrew pozorom zdarzają się dosyć często – szczególnie w branżach: transportowej, budowlanej czy handlu. Na zatory płatnicze narażeni są także przedsiębiorcy, którzy wystawiają kontrahentom faktury z odroczonym terminem płatności. Pomiędzy dniem wystawienia dokumentu a dniem upływu terminu płatności może zmienić się bardzo wiele. Tak było chociażby w 2020 roku – transakcje zawarte w połowie stycznia wydawały się niezagrożone, tymczasem już w marcu szalała pandemia, a gospodarka mierzyła się z największym wyzwaniem od wielu lat. 

Jak faktoring pomaga walczyć z zatorami płatniczymi?

Zasadniczą cechą wyróżniającą faktoring na tle pozostałych usług finansowych dla przedsiębiorców, jest szybkość realizacji usługi i to bez zwiększania zadłużenia. Dzieje się tak dlatego, że w rzeczywistości nie pożyczasz pieniędzy od faktora, a jedynie sprzedajesz prawo do dysponowania wierzytelnością. Firma faktoringowa posiada środki, dzięki którym może świadczyć usługę faktoringu błyskawicznie. Gdy zgłaszasz fakturę do finansowania, pieniądze na rachunek firmowy Twojego przedsiębiorstwa trafią najdalej za dwie godziny.

Jeżeli chcesz skorzystać ze stałego faktoringu online, musisz wpierw zawrzeć umowę faktoringową. Po jej podpisaniu otrzymasz dostęp do odnawialnego limitu faktoringowego w kwocie, którą wskazałeś w formularzu. Z limitu faktoringowego możesz korzystać, by sprzedawać wystawione faktury, które są niewymagalne (to znaczy, że do ich terminu płatności pozostało minimum 8 dni w momencie zgłaszania do finansowania). 

Jak działa limit faktoringowy?

Jeżeli Twoja firma otrzyma dostęp do limitu faktoringowego w wysokości 200 000 zł, będziesz mógł regularnie finansować faktury do tej kwoty. Załóżmy, że w ostatnim miesiącu Twoja firma postanowiła zainwestować w rozwój i zakupić maszynę na linię produkcyjną. Koszt tej maszyny wyniósł 150 000 zł i całość transakcji postanowiłeś sfinansować z użyciem odnawialnego limitu faktoringowego. 

W tym celu sprzedałeś pięć faktur o łącznej wartości 160 000 zł – pozostało Ci więc 40 000 zł do wykorzystania. Po dwóch tygodniach jeden z Twoich kontrahentów uregulował płatność za faktury. Kwotę 80 000 zł wpłacił na konto faktora, co automatycznie odnowiło limit o wpłaconą kwotę. W tej chwili masz więc dostęp do 120 000 zł. W ten sposób limit może powrócić aż do kwoty wyjściowej.

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź naszą stronę i dowiedz się, jak działa faktoring. Oblicz wstępne koszty usługi i sprawdź, jak jeszcze faktoring może pomóc Twojej firmie: https://pragmago.pl/faktoring-online/!

Redakcja likekonik.pl