Czym cechują się dobrzy dostawcy internetu?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie wybór dostawcy internetu jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy wiedzą jakie kwestie wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Co dokładnie mają w ofercie najlepsi dostawcy internetu?

Lokalny rynek dostawców interetu

Rekomendowane jest w pierwszej kolejności bardzo dokładne zorientowanie się w lokalnym rynku dostawców usług internetowych. Należy mieć świadomość, że jest to bardzo indywidualna kwestia, która jest uzależniona od infrastruktury znajdującej się wokół miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej.

Sprawdź: https://www.likekonik.pl/wirus-na-fb-czyli-jak-walczyc-z-internetowymi-szkodnikami/.

Świetnym rozwiązaniem będzie zatem zapytanie się sąsiadów z usług jakiego dostawcy internetu korzystają. Można również zorientować się, jak wyglądają oferty firm konkurencyjnych. Godny uwagi jest fakt, że zarówno w blokach mieszkalnych, jak i w piwnicy można znaleźć skrzynki rozdzielcze określonych dostawców. Kolejnym sposobem będzie wyszukanie ofert poszczególnych przedsiębiorstw w internecie.

najlepsi dostawcy internetu

Najlepsi dostawcy internetu

Nie jest możliwe jednoznaczne udzielenie odpowiedzi na wspomniane pytanie. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ogólnopolscy giganci mają bardzo rozbudowane infrastruktury. Należy jednak zaznaczyć, że administrowanie bardzo dużą liczbą odbiorców jest zdecydowanie trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że operator nie zawsze będzie w stanie zagwarantować swoim klientom wysokiego poziomu usług.

Sytuacja znacznie lepiej przedstawia się w przypadku lokalnych dostawców. Operują oni bowiem na zdecydowanie mniejszych obszarach. Dzięki temu, że działają na mniejszych obszarach, mają „bliższy kontakt” zarówno ze stałymi, jak i potencjalnymi klientami. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że infrastruktura sieciowa może być bardzo dobrze rozbudowana. Na rynku działają bowiem operatorzy, którzy dzięki unijnym dotacjom wyparli z dużej części rejonu większe przedsiębiorstwa. Rekomendowane jest jednak podchodzenie do lokalnych dostawców z pewną dozą nieufności.

Sprawdź: https://www.likekonik.pl/zarabianie-w-internecie-sprawdzone-pomysly/.

Parametry łącza internetowego

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że o wyborze dostawcy powinny decydować parametry. Warto w pierwszej kolejności uwzględnić te, które mają związek z łączem internetowym. Kolejnym etapem będzie porównaniu umów i kwestii technicznych.

Prędkość pobierania i wysyłania – dostawcy internetu

Wartości download i upload określają szybkość internetu. Pierwszy w najprostszym możliwym ujęciu oznacza, z jaką szybkością użytkownik może pobierać informacje z internetu. Z kolei drugi – jak szybko można je wysłać. Oczywiście dla standardowych użytkowników zdecydowanie większe znaczenie będzie miał download. Jak wiadomo odbiorcy treści przeważnie pobierają dane, a nie je wysyłają.

Z kolei, gdy dana osoba będzie chciała otworzyć wybraną przez siebie stronę internetową, wysyła mały tekst z zapytaniem o określony zasób internetowy. Następnie serwer prześle gotowe pliki. Dla kogo dokładnie ważny będzie upload? Zainteresowana tym parametrem będą osoby, które przesyłają stosunkowo duże ilości danych do sieci. Należy do nich zaliczyć youtuberów i streamerów.

Zobacz: https://www.likekonik.pl/pozostan-bezpieczny-i-uwazaj-na-zagrozenia-w-internecie/.

Optymalna prędkość

Jest to kolejny bardzo istotny parametr, który powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze dostawcy internetu. Godny uwagi jest fakt, że do komfortowego przeglądania zwykłych stron internetowych potrzebne będzie łącze minimum 10 Mbps. Zdecydowanie inaczej będzie przedstawiała się sytuacja w przypadków filmów. Zgodnie z obecnymi zaleceniami do oglądania Netflixa w jakości HD potrzebne będzie łącze minimum 5 Mbps. Z kolei osoby, które są zainteresowane włączeniem jakości FullHD będą potrzebowały już 25 Mbps.

Megabity kontra megabajty – dostawcy internetu

najlepsi dostawcy internetu

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jeżeli łącze posiada prędkość 25 Mbps, a filmik, który chce pobrać użytkownik waży 800 MB, nie oznacza to, że pobierze go w ciągu 32 sekund. Rekomenduje się szczególne zwrócenie uwagi na rozmiar litery B w nazwie jednostki. Należy mieć świadomość, że prędkość łączy jest podawana w megaBITach na sekundę. Z kolei rozmiar plików w megaBAJTach.

Warto wiedzieć, że zgodnie z zasadami systemu binarnego 1 bajt składa się z 8 bitów. Oznacza to, że osoby posiadające łącze 25 Mbps dysponują w rzeczywistości łączem o prędkości 3 MB/s. Ponadto dostawcy internetowi praktycznie nigdy nie zaznaczą wspomnianego faktu w ofertach.

Łącze symetryczne

Godny uwagi jest fakt, że łącze symetryczne posiada prędkość pobierania, które jest równe prędkości wysyłania. Oczywiście przeciętni użytkownicy zdecydowanie bardziej potrzebują łącza asymetrycznego, które służy do pobierania. Z kolei wspomniane „symetryki” przeznacza się dla przedsiębiorstw, które stawiają własne serwery, youtuberów i streamerów. W zdecydowanej większości przypadków jest to usługa premium. Można jednak zaobserwować, że najbardziej renomowani dostawcy z roku na rok systematycznie obniżają ceny tego rodzaju łączy. Oznacza to, że przeciętni użytkownicy powinni poważnie zastanowić się nad tym rozwiązaniem.

Redakcja likekonik.pl