Wirus na FB – czyli jak walczyć z internetowymi szkodnikami

Portale społecznościowe to coraz częstsze miejsce ataku wirusów i trojanów internetowych. Mnogość danych przesyłanych przez Facebooka oraz duża możliwość rozesłania wirusa dalej za pośrednictwem naszych licznych znajomych. To właśnie zachęca hakerów do przejmowania kolejnych kont. Dowiedz się na jakie sposoby konstruowane jest oprogramowanie wirusowe na Facebooku. W jaki sposób uniknąć jego ataku? Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Wirus na FB – jak się go pozbyć?

Czym jest i skąd się bierze wirus Facebook?

Wirus najczęściej jest aplikacją o działaniu szkodliwym, której przez przypadek nadaliśmy szczególne prawa. Aplikacje tego typu mają charakter ekspansywny i częściowo lub całkowicie przejmują nasze konto, wykonując za jego pomocą wiele szkodliwych działań. Wirusy lżejsze, wstawiają z naszego konta posty, reklamy czy spamują na grupach facebookowych. Wirus na FB lepiej dopracowany może kontrolować znajomych, status osi czasu, wysyłać wiadomości do naszych znajomych. Niekiedy może nawet bezpowrotnie zagrabić nasze konto. Skąd jednak biorą się wirusy, które tak panoszą się na naszych kontach?

Zobacz: https://www.likekonik.pl/czym-cechuja-sie-dobrzy-dostawcy-internetu/.

jak usunąć wirusa z fb

Najczęstszym sposobem nabawienia się wirusa Facebook jest wejście na aplikację internetową o niskiej jakości zabezpieczeniach i zalogowanie się na niej przez portal Facebook. W tym momencie wydarzenia mogą potoczyć się dwojako. Albo strona/aplikacja kradnie nasze dane i ona jest sprawcą wniknięcia wirusa w nasze konto. Albo też jej słabe zabezpieczenia po prostu nie wytrzymują naporu hakerskich algorytmów, które najzwyczajniej w świecie przejmują hasło i login naszego konta. Ostatnio coraz częstszym sposobem na wniknięcie wirusów w konta użytkowników Facebooka jest kliknięcie w szkodliwy link. Może być on nadesłany przez znajomego bądź dostępny na licznych grupach. Linki często przenoszą do stron gdzie nawet przypadkowe kliknięcie powoduje wszczepienie wirusa w nasze konto. Warto więc zachować ostrożność gdy znajomy wysyła nam podejrzanego linka – prawdopodobnie to wirus.

Sprawdź: https://www.likekonik.pl/zarabianie-w-internecie-sprawdzone-pomysly/.

Wirusowy problem

Jest jeszcze jedna luka, przez którą wirusy często infekują nie tylko konta na Facebook, ale i całe urządzenia elektroniczne. Temat dotyczy często wyskakujących stron i okienek, nad którymi nie da się zapanować.. Szacuje się, że nawet połowa wszystkich wirusów rozprzestrzenia się w Internecie za pomocą stron nieznanego pochodzenia. Zwykle pojawiają się one na nielegalnych stronach np. udostępniających filmy i muzykę bez licencji. Jeśli nawet sama strona z materiałami nie jest zainfekowana, hakerzy znajdują sposób, jak ułatwić wirusom rozprzestrzenianie się.

Filmiki, zdjęcia czy reklamy na wspomnianych portalach najczęściej mają podpisany link, w które osoba klika, umożliwiając wirusowi wniknięcie w swój system. Jeszcze gorsze jest pobieranie takich materiałów kończące się często zainstalowaniem trojana na swoim systemie operacyjnym. Warto więc bardzo uważać i nie korzystać z nielegalnych źrodeł. Najlepiej po prostu nie wchodzić na takie strony i zapewnić sobie bezpieczeństwo.

wirus facebook

Jak usunąć wirusa z FB?

Wirus na FB ma różne stopnie zainfekowania. Jeśli mamy do czynienia z łagodnym wariantem wirusa często wystarczy tylko zmiana hasła i ponowne zalogowanie się ze wszystkich urządzeń. Jednak lepiej nie poprzestawać na tak prymitywnej metodzie i w ustawieniach facebookowych (jeśli to możliwe) wyłączyć uprawnienia dla aplikacji. Jeżeli jednak nie mamy już dostępu do swego konta i zostało ono całkowicie stracone należy napisać do centrum Facebooka z prośbą o zamknięcie tamtego konta, a założyć nowe, wolne od wirusa.

Zobacz: https://www.likekonik.pl/pozostan-bezpieczny-i-uwazaj-na-zagrozenia-w-internecie/.

W celu zabezpieczenia swojego konta przed wirusami, lub po ich ataku, można także skorzystać z narzędzia uwierzytelniania dwuskładnikowego. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, które powiązane jest z numerem telefonu. Gdy chcemy zalogować się z nowego urządzenia, system wysyła nam za pomocą SMS specjalny kod, który należy wpisać w drugim stopniu logowania. Jeśli nie logujemy się a taki kod nam przyjdzie znaczy to, iż loguje się właśnie haker lub obcy serwer. W większości przypadków pomaga to uchronić nasze konto przed przejęciem.

Redakcja likekonik.pl