Jak prać firanki, aby były śnieżnobiałe?

Dekoracja okien przekłada się w bardzo dużym stopniu na klimat panujący w całym mieszkaniu. Dlatego to firanki od lat są nieodłącznym elementem bardzo wielu mieszkań. Białe, delikatne, subtelne – są niezwykle dekoracyjne, a także dodają wnętrzom świeżości i lekkości. Niestety bardzo szybko również łapią kurz, a także żółkną. Jak wybielić firanki i jak je prać, aby jak najdłużej zachowały piękny wygląd?

Odpowiednie przechowywanie

Aby firanki zachowały jak najdłużej swój świeży wygląd, należy je również odpowiednio przechowywać. Najlepiej nadają się do tego celu specjalne pudełka, w których firany można umieścić swobodnie, bez ugniatania, dzięki czemu zachowują swój naturalny wygląd. Można również je przechowywać złożone w suchej i przewiewnej szafie.

Sprawdź też: https://www.likekonik.pl/jak-urzadzic-dom-w-stylu-angielskim/.

jak wybielić firanki

Jak wybielić firanki?

Zdarza się, że mimo odpowiedniego przechowywania firanki z czasem szarzeją i żółkną. Mają na to wpływ bardzo różnorodne czynniki – nie tylko czas, ale również brud i nieodpowiednie pranie. Jak wybielić takie firanki? Można do tego celu zastosować gotowe preparaty lub wspomóc się również bardzo skutecznymi domowymi sposobami.

Jednym z najbardziej popularnych domowych sposób jest roztwór z soli kuchennej. W tym celu rozpuszcza się około 130 gram soli na pięć litrów wody i w tym roztworze należy moczyć uprzednio wypraną i wysuszoną firankę. Zamiast soli równie często panie używają roztworu z sody oczyszczonej. Łyżeczkę sody dodaje się do prania.

Roztwór można również sporządzić z proszku do pieczenia. W tym celu całe opakowanie rozpuszcza się w pięciu litrach wody. Zamiast proszku można także użyć pięciu tabletek aspiryny. Innym sposobem jest zastosowanie soku z cytryny, amoniaku, octu (jest szczególnie polecany do firanek z tworzyw sztucznych), a także skorupek z jajek, które umieszcza się w lnianym woreczku.

Sprawdź: https://www.likekonik.pl/kominek-w-salonie-wszystko-o-montazu/.

Jak prać firanki?

jak wybielić firanki

Odpowiednia pielęgnacja firanek również pozwoli im na dłużej zachować śnieżnobiałą barwę. W takim razie jak prać firanki? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, z jakiego materiału zostały uszyte. Te, które zostały wykonane z materiałów sztucznych, można prać w pralce automatycznej na specjalnym programie przeznaczonym do delikatnych tkanin lub do firanek. Warto dodawać do prania specjalne preparaty przeznaczone do prania firan. Firankę należy jednak umieścić w specjalnym worku – przeciwnym razie może ona ulec zniszczeniu. Jeśli jednak jest ona bardzo delikatna i posiada wiele zdobień, to lepiej wyprać ją ręcznie – wtedy mamy pewność, że jej nie uszkodzimy.

Zobacz: https://www.likekonik.pl/jak-zaprojektowac-kuchnie-projektowanie-od-podstaw/.

Coraz większą popularnością cieszą się firany uszyte z naturalnych materiałów, np. bawełny lub lnu. Z nimi zdecydowanie warto obchodzić się jeszcze delikatniej i w rachubę wchodzi raczej wyłącznie pranie ręczne. Najlepiej zrobić to w ciepłej wodzie z płatkami mydlanymi. W czasie prania należy ją delikatnie ugniatać. Po praniu trzeba ją kilkakrotnie wypłukać, a do ostatniego płukania warto dodać mąki ziemniaczanej. Wszystkie firany najlepiej suszyć rozwieszone, wtedy w sposób naturalny się naprostują i ukształtują.

Redakcja likekonik.pl