Jak urządzić dom w stylu angielskim?

W architekturze można wyróżnić bardzo wiele stylów artystycznych, zarówno jeśli chodzi o budowę budynku, jak i jego wnętrze. W Polsce można spotkać się z najróżniejszymi mieszkaniami, od tych w stylu skandynawskim, po te budowane według zasad stylu industrialnego. Coraz większą popularnością jednak cieszy się styl angielski, który z pewnością będzie się wyróżniał na tle innych europejskich budynków. Jak urządzić dom w stylu angielskim, aby prezentował się on jak najlepiej?

Kontekst historyczny stylu angielskiego

Anglia, tak jak prawie każdy kraj świata miała w swojej historii liczne epoki kulturowe. Dlatego też pojęcie stylu angielskiego jest bardzo szerokie. Budynki zbudowane w ten sposób mogą nawiązywać zarówno do bogatego stylu mieszczańskiego, jak i do angielskiego folkloru. Najczęściej wybór pada jednak na aranżację wzorowaną epoką wiktoriańską – okresem największej świetności Wielkiej Brytanii. Dzięki sukcesowi, jaki Zjednoczone Królestwo osiągnęło za panowania królowej Wiktorii Brytyjczycy mogli sobie pozwalać na stawianie licznych willi, jak i innych zadziwiających dzieł sztuki. Wszystkie mieszkania w tamtym okresie były bogato zdobione, całkowicie odbiegając od zasad minimalizmu i skromności. Powstało wówczas najwięcej charakterystycznych dla Anglii elementów wystroju wnętrz. Dlatego też każdemu, kto chce zbudować dom w stylu angielskim zaleca się przynajmniej częściowe nawiązanie do epoki wiktoriańskiej.

Zobacz: https://www.likekonik.pl/jak-prac-firanki-aby-byly-snieznobiale/.

dom w stylu angielskim

Wzory i zdobienia – salon w stylu angielskim

Każde pomieszczenie w stylu angielskim, niezależnie od tego, do jakiej epoki kulturowej nawiązuje, charakteryzuje się dużą ilością wzornictwa i zdobień na meblach. Anglicy mało kiedy decydują się na jednolitość. W ich domach prawie zawsze dominują kwiatowe wzory, liczne pasy, a także znana na całym świecie szkocka krata. Istnieje też wiele innych, mniej popularnych stylów angielskiego wzornictwa, jednak te trzy są najbardziej rozpowszechnionymi z nich. Jeśli natomiast chodzi o brytyjskie zdobienia, to zwykle są one wykonane niezwykle dokładne. Klamki drzwi, ramy do zdjęć, czy nawet nóżki mebli cieszą oczy Anglików kunsztownym, pełnym gracji kształtem, starannym wykonaniem i idealnie prezentującym się materiałem. Często zdarza się, że zdobienia umeblowania angielskiego są nawiązaniem do wzorów znajdujących się na ścianach i sufitach. Pozwala to na zachowanie w domu harmonijnej jedności, a także całkowite wyparcie zasad minimalizmu.

Sprawdź: https://www.likekonik.pl/kominek-w-salonie-wszystko-o-montazu/.

Kolory i umeblowanie domu w stylu angielskim

salon w stylu angielskim

Każdy salon w stylu angielskim, jak i reszta pomieszczeń w tego typu domu będzie się charakteryzowała ciepłymi, delikatnymi kolorami. Czysta biel, radosna żółć, czy też delikatny róż, to właśnie są kolory którymi należy się posługiwać aranżując mieszkanie w brytyjskim stylu. Wyjątkiem są tu meble, które praktycznie zawsze są wykonane z ciemnego, litego drewna lub są owinięte materiałem o podobnych barwach. Anglicy zaopatrując się w meble stawiają przede wszystkim na wygodę i naturalizm. Dlatego w ich domach najczęściej znajdują się ciężkie i solidne meble, a także skórzane fotele, kanapy i pufy. Jednym z klasyków Wielkiej Brytanii jest tak zwana sofa Chesterfield, której nie sposób pomylić z żadną inną. Bardzo niskie siedzisko jest połączone z pięknie pikowanym oparciem i zawiniętymi na jego wysokości podłokietnikami. Tym, co nadaje sofom Chesterfield wyjątkowości jest również częste stosowanie guzików ozdobnych, z którymi nieczęsto można się spotkać wybierając inną kanapę lub sofę do mieszkania.

Zobacz: https://www.likekonik.pl/jak-zaprojektowac-kuchnie-projektowanie-od-podstaw/.

Styl angielski – charakterystyczne „bibeloty”

Tym, co od zawsze charakteryzowało mieszkania Anglików była bardzo duża ilość ozdobnych przedmiotów. Zaliczyć do nich można wszelkiego rodzaju figurki, wazony, biżuterię, zegary, obrazy i wiele innych elementów wypełniających brytyjskie domy. W salonie w stylu angielskim nie może znaleźć się puste miejsce, dlatego decydując się na taką aranżację trzeba przygotować bardzo dużą ilość ozdób. Dotyczy to również kuchni, łazienki, jak i każdego innego pomieszczenia wzorowanego brytyjską architekturą wnętrz. Szczególną uwagę należy zwrócić na zakup pięknego, kunsztownego zegara, który jest jednym z najważniejszych atrybutów każdego angielskiego domu. Należy też pamiętać, że Anglicy kochają metale szlachetne, zwłaszcza złoto i srebro, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w pudełka na biżuterię, czy też lampy przynajmniej częściowo wykonane z tego materiału. Oczywiście wszystko to wiąże się z wysokimi kosztami. Nie bez powodu architektura angielska rozwinęła się najbardziej w okresie wiktoriańskim.

Redakcja likekonik.pl