Jak przyspieszyć komputer? 10 sprawdzonych metod

Twój komputer działa coraz wolniej? Zauważasz, że praca z nim staje się coraz bardziej męcząca ze względu na długi czas ładowania się programów czy stron internetowych? W takim przypadku warto zadbać o jego szybkość. Jak przyspieszyć komputer? Sprawdź 10 przygotowanych przez nas porad, z którymi Twój komputer znów może działać wydajnie!

Co powoduje spowolnienie pracy komputera?

Za wolniejszą pracę komputera może odpowiadać wiele czynników, dlatego często trudno wskazać, co tak naprawdę może być przyczyną. Zdarza się, że leży ona po stronie użytkowanego oprogramowania, ale również może być to kwestia podzespołów, które są starsze lub zniszczone.

Warto także pamiętać, że na efektywność działania komputera wpływa sposób jego eksploatacji i konserwacji. Gdy o urządzenie nie dba się zgodnie z zaleceniami producenta, wtedy jest ono w wyższym stopniu narażone na usterki, a także działać wolniej.

Sprawdź: https://www.likekonik.pl/urzadzanie-mieszkania-co-warto-wiedziec/.

przyspieszenie komputera

Wśród głównych przyczyn spowolnienia pracy komputera znajdują się:

  • zbyt mało pamięci operacyjnej
  • nieaktualne oprogramowanie
  • za dużo plików na dysku
  • złośliwe oprogramowanie
  • usterki sprzętowe komputera
  • stare podzespoły

Oczywiście, to tylko parę potencjalnych przyczyn, ponieważ w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Zatem, jak przyspieszyć komputer? Poznaj 10 porad, z którymi możesz zauważyć szybką różnicę w działaniu swojego sprzętu!

10 metod – jak przyspieszyć komputer?

Wykonaj aktualizacje

Jeżeli komputer działa powoli, wtedy przyczyną może być brak systematycznych aktualizacji. Zatem pierwszym sposobem na przyspieszenie komputera będzie wykonanie jego aktualizacji. W przypadku systemu Windows jest to bardzo proste, ponieważ można zrobić to jednym kliknięciem.

Usuń niepotrzebne programy z dysku

Gdy na dysku jest sporo programów, z których już się nie korzysta, warto je usunąć. Dzięki temu można nie tylko zwolnić przestrzeń, ale także przyspieszyć pracę sprzętu, ponieważ aplikacje nie będą uruchamiały się przy starcie systemu i spowalniały jego działania.

Wyłącz autostart programów

Autostart, czyli uruchamianie się programów automatycznie przy starcie komputera także może spowodować jego spowolnienie. Jak przyspieszyć laptopa lub komputer stacjonarny? Wyłącz autostart niepotrzebnych programów, na przykład komunikatorów, platform do gier. Można zrobić to w Menedżerze Zadań.

Sprawdź: https://www.likekonik.pl/jakie-dekoracje-do-pokoju-mlodziezowego-zaproponowac-nastolatkowi/.

Oczyść dysk twardy – jak przyspieszyć komputer

W systemie Windows można znaleźć funkcję służącą do oczyszczania dysku. Dzięki niej można usunąć niepotrzebne pliki i przyspieszyć pracę komputera.

Przeskanuj komputer programem antywirusowym

Zdarza się, że za powolne działanie komputera odpowiada złośliwe oprogramowanie, na przykład wirusy, trojany. Warto wtedy wykonać dogłębne sprawdzenie dysku komputera za pomocą programu antywirusowego.

jak przyspieszyć laptopa

Wyczyść przeglądarkę internetową

Gdy zauważasz spowolnienie internetu, wtedy powodem może być zainstalowanie zbyt wielu dodatków w przeglądarce, które niepotrzebnie zajmują pamięć. Mogą być to także złośliwe dodatki, na przykład paski, dodatki z wyskakującymi okienkami. Może poradzić sobie z nimi dobry program antywirusowy.

Wyłącz efekty na pulpicie

Spowolnienie komputera mogą wywołać efekty na pulpicie w systemie Windows, w tym efekt przezroczystości. Chociaż wygląda bardzo efektownie, to jednak wymaga sporej ilości pamięci, dlatego powoduje spowolnienie komputera.

Zmień dysk HDD na SSD

Wielu użytkowników komputerów stacjonarnych i laptopów zauważa znaczne przyspieszenie pracy komputera wtedy, gdy zamiast zwykłego dysku HDD w komputerze zamontowany jest dysk SSD. Działa on nie tylko o wiele szybciej, ale również jest bardziej cichy oraz mniej podatny na uszkodzenia. Obecnie dyski te można kupić już w bardzo atrakcyjnych cenach, dlatego warto pomyśleć o wymianie.

Przeprowadź konserwację komputera

Ponadto przyspieszenie komputera możliwe jest wtedy, gdy wykona się jego dokładną konserwację. Dotyczy to głównie oczyszczenia urządzenia od wewnątrz z nagromadzonego w nim kurzu oraz wymiany pasty termoprzewodzącej. Wtedy sprzęt będzie nie tylko działał szybciej, ale również będzie w mniejszym stopniu się przegrzewał.

Zobacz: https://www.likekonik.pl/poradnik-jaki-laptop-do-1000-zl-kupic/.

Zwiększ ilość pamięci RAM – jak przyspieszyć komputer

Możesz również zdecydować się na przyspieszenie komputera przez zwiększenie ilości pamięci RAM, czyli pamięci operacyjnej. To pamięć, którą można wymienić samodzielnie, dlatego nie trzeba oddawać komputera do serwisu.

Zatem istnieje wiele sposobów na to, aby przyspieszyć komputer stacjonarny albo laptop. Jeżeli również masz takie problemy ze swoim komputerem, razem z przygotowanymi przez nas poradami możesz samodzielnie go przyspieszyć, aby korzystać z niego wygodniej!

Redakcja likekonik.pl