Kolagen naturalny – właściwości i zastosowanie

Kolagen to białko naturalnie występujące w organizmie, w tym również w strukturze skóry. Wraz z upływem czasu jego zawartość ulega nie tylko zmniejszeniu ale również dochodzi do spadku jego jakości. Prowadzi to do pogorszenia stanu skóry oraz pojawienia się widocznych zmian związanych z procesami starzenia. Kolagen naturalny – wszystko, co warto wiedzieć!

Kolagen naturalny

W przemyśle kosmetycznym już od wielu lat kolagen nieodzownie kojarzy się z efektem odmładzania. Jednakże dopiero pojawienie się jego innowacyjnej drobnocząsteczkowej formuły umożliwiło regenerację osłabionej skóry w sposób naturalny. Tego typu podanie wykazuje silne działanie nawilżające, nie powoduje intensywnego uczucia ściągania skóry, zatykania porów oraz pobudzenia wydzielania sebum.

Kolagen – budowa i występowanie

kolagen naturalny

Kolagen jest białkiem zbudowanym z aminokwasów, w tym głownie z glicyny oraz proliny powszechnie występującym w organizmie produkowanym przez fibroblasty. Jest on dominującą proteiną tkanki łącznej zapewniającą napięcie, sprężystość oraz elastyczność skóry. Kolagen wpływa na zachowanie ciągłości procesów regeneracyjnych skóry, przez co zapewnia jej właściwy stopień nawilżenia. W zależności od miejsca występowania oraz pełnionej funkcji struktura jego budowy może się nieco różnić. I tak na przykład kolagen typu pierwszego obecny jest w ścięgnach, tkance łącznej, skórze i tkance podskórnej. Z kolei kolagen typu drugiego znajduje się w chrząstkach stawowych, natomiast kolagen typu ósmego – w śródbłonku. Kolagen stanowi również element budulcowy kości, zębów, naczyń krwionośnych oraz rogówki oka.

Sprawdź: https://www.likekonik.pl/ocal-forme-wybierz-zdrowe-slodycze/.

Kolagen a procesy starzenia

W przypadku młodych organizmów kolagen podlega systematycznej odbudowie, w której udział biorą między innymi estrogeny. Wraz z upływem lat dochodzi do stopniowego zmniejszenia możliwości wytwarzania i regeneracji włókien kolagenowych, aż do zaniku tego procesu. Należy również pamiętać o tym, że prowadzony tryb życia oraz czynniki zewnętrzne mogą prowadzić do osłabienia struktury kolagenu, aż do jego rozpadu. Są to takie czynniki, jak na przykład nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne lub zbyt wysokie i niskie temperatury prowadzić . Co istotne kolagen jest substancją bardzo wytrzymałą. Jednak w skrajnych przypadkach wskutek silnego rozciągania dochodzi do jego uszkodzenia lub rozerwania. Wówczas powstają szpecące skórę blizny i rozstępy. Wśród innych czynników pogarszających strukturę kolagenu wymienić należy między innymi: brak zbilansowanej diety, palenie papierosów, spożywanie alkoholu oraz przewlekły stres.

Kolagen naturalny – suplementacja

Aby kolagen podawany w formie suplementów mógł być właściwe przyswojony powinien cechować się odpowiednio niską wielkością cząsteczki zapewniającą efektywne wchłanianie. W przeciwnym razie mimo spożywania suplementu diety nie dochodzić będzie do zaspokajania jego niedoborów w organizmie.

Sprawdź: https://www.likekonik.pl/szybki-porost-wlosow-jak-osiagnac-odpowiednie-efekty/.

Kolagen na skórę

kolagen na skórę

Kolagen do twarzy aplikowany na zrogowaciały naskórek o działaniu silnie blokującym i utrudniającym przepływ substancji musi cechować się odpowiednimi parametrami umożliwiającymi mu penetrację w głąb skóry właściwej. Zależy to między innymi od wielkości zastosowanej cząsteczki oraz prawidłowo dobranego pH. Tak więc co do zasady egzogenne podanie kolagenu na skórę i jej efektywne przeniknięcie w tej postaci z uwagi na jej dużą wielkość nie jest możliwe. Wydajną alternatywą tego procesu jest aplikacja kolagenu w postaci aminokwasów i peptydów. Kolagen do twarzy aplikowany w ten sposób cechuje się zwiększoną zdolnością przenikania w głąb skóry.

Zobacz: https://www.likekonik.pl/co-jesc-na-sniadanie-zdrowy-poradnik/.

Zawarty w innowacyjnych kosmetykach kolagen naturalny ma on postać biologicznie aktywną. W momencie kontaktu ze skórą degraduje do mniejszych wskazanych powyżej podjednostek. Z uwagi na fakt, że regeneracja kolagenu jest procesem czasochłonnym na spektakularne efekty należy zaczekać nawet kilka miesięcy od pierwszej aplikacji, która ponadto powinna być wykonywana prawidłowo. Przede wszystkim należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu skóry z zanieczyszczeń oraz wykonaniu peelingu, który ułatwi wnikanie preparatu w głąb skóry. Kosmetyk aplikowany jest na wilgotną skórę twarzy. Po nim nakładany jest krem nawilżający niwelujący ewentualny nieznaczny efekt ściągania skóry.

Kolagen na skórę – warunki przechowywania

Z uwagi na fakt, ze kolagen naturalny jest cząsteczką biologicznie czynną musi być bezwzględnie przechowywany w temperaturze poniżej trzydziestu stopni Celsjusza. W przeciwnym razie podlega nieodwracalnej degradacji i traci swoje cenne właściwości.

Redakcja likekonik.pl