Ceramidy w kosmetyce – charakterystyka i działanie

Odpowiednio dobrana pielęgnacja to klucz do zachowania młodego wyglądu skóry. Prawidłowe oczyszczanie, idealnie dobrany krem i systematyczność świetnie zatroszczą się o zdrowy i promienny wygląd cery. Ceramidy w kosmetyce są kluczowym składnikiem wielu produktów. Czy warto na nie stawiać? Sprawdź najlepsze kosmetyki z ceramidami!

Podstawowe zasady pielęgnacji skóry

Pielęgnacja twarzy powinna opierać się na zastosowaniu odpowiednio dobranych kosmetyków. Produkty stosowane podczas codziennych rytuałów powinny być dopasowane do indywidulanych potrzeb każdej skóry. Dodatkowo warto zadbać o to, żeby wybierane przez nas kremy zawierały wyłącznie dobroczynne i naturalne składniki – za wszelką cenę należy unikać produktów, których głównymi składnikami są szkodliwe sylikony i różnego rodzaju zapychacze.

Podstawą każdej dobrze przeprowadzonej pielęgnacji jest dokładne i dogłębne oczyszczenie skóry, które wymaga zastosowania delikatnych, aczkolwiek skutecznych produktów. Produkty do mycia twarzy powinny dokładnie oczyszczać, nie naruszając przy tym bariery hydrolipidowej skóry – osoby z wrażliwą, skłonną do podrażnień cerą powinny zdecydować się na zakup kosmetyków o właściwościach hipoalergicznych. Warto pamiętać również o tym, że oczyszczanie skóry to nie tylko codzienne zmywanie resztek makijażu i nagromadzonych zanieczyszczeń – prawidłowe oczyszczanie skóry to także regularne wykonywanie peelingu i głęboko oczyszczających maseczek.

ceramidy w kosmetykach

Kosmetyki z ceramidami – w jakim etapie pielęgnacji?

Kolejnym krokiem koniecznym do prawidłowego przeprowadzenia codziennej pielęgnacji twarzy jest zastosowanie odpowiedniego kremu. Krem trzeba idealnie dopasować do potrzeb każdej skóry. To co sprawdzi się w przypadku cery suchej i pozbawionej blasku, niekonieczne zadziała w przypadku cer tłustych i mieszanych. Przy wyborze kremu warto zwrócić szczególną uwagę na jego skład i konsystencję – zbyt tłuste i ciężkie formuły mogą okazać się nieco problematyczne w momencie nakładania makijażu, potrzebują bowiem więcej czasu na wchłonięcie niż lekkie kremy na dzień.

Czym są ceramidy – charakterystyka i działanie

Ceramidy to organiczne związki chemiczne zaliczane do grupy lipidów. Występują w warstwie rogowej naskórka, w której tworzą nieprzepuszczalną dla wody powłokę. Dodatkowo ceramidy mają ogromny wpływ na utrzymanie elastyczności i stałej temperatury skóry.

Ceramidy są również odpowiedzialne za prawidłową odbudowę osłabionego naskórka i przywrócenie naturalnej bariery ochronnej skóry. Dodatkowo ceramidy zapobiegają nadmiernemu złuszczaniu się martwych komórek naskórka i spowolniają pojawianie się pierwszych oznak starzenia się skóry.

Sprawdź: https://www.likekonik.pl/dermapen-w-domu-zabieg-efekty-przeciwwskazania-i-opinie/.

Uszkodzenie bariery ceramidowej może prowadzić między innymi do swędzenia i podrażnień skóry. Niestety liczba ceramidów zmniejsza się wraz z wiekiem, a po 40 roku życia nasz organizm całkowicie przestaje je produkować.

Ceramidy w kosmetyce – jakie mają zastosowanie?

Ceramidy w kosmetyce znajdują dość spore zastosowanie . Krem z ceramidami stosuje się między innymi w przypadku bardzo suchej skóry, skóry ze stanami zapalnymi, ale również w przypadku atopowego zapalenia skóry. Leczenie atopowego zapalenia skóry wsparte stosowaniem kremu z ceramidami przyczynia się do zdecydowanie szybszej i łatwo zauważalnej poprawy.

ceramidy w kosmetyce

Ceramidy w kosmetykach pomagają także w walce z uciążliwymi podrażnieniami. Bardzo często boryka się z nimi cera trądzikowa. Ceramidy w tym wypadku działają wyłącznie powierzchniowo. Jednak nie zmienia to faktu, że są uznawane za jedne z najskuteczniejszych ze wszystkich substancji pielęgnacyjnych. Ceramidy mają nie tylko działania kojące. Wyróżnia je także odbudowywanie naruszonej bariery ochronnej skóry, co ma ogromny wpływ na przyspieszenie procesu regeneracji naskórka.

Sprawdź: https://www.likekonik.pl/serum-do-twarzy-charakterystyka-i-zastosowanie-serum/.

Jaki krem z ceramidami wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego kremu z ceramidami warto zwrócić uwagę na jego skład. Dobrze jeżeli ceramidy w kosmetykach zostaną uzupełnione o dodatkowe składniki aktywne takie jak kwas hialuronowy czy mocznik. Wszelkie niepotrzebne zapychacze powinny skutecznie zniechęcić nas do zakupu kosmetyku.

Wybierając krem z ceramidami warto zwrócić również uwagę na jego konsystencję oraz zapach. Zapach kremu to bardzo indywidualna sprawa, która w łatwy sposób może powstrzymać nas przed regularnym stosowaniem kosmetyku.

Zobacz: https://www.likekonik.pl/krem-z-witamina-c-jak-stosowac-i-jakie-daje-efekty/.

Redakcja likekonik.pl