Imbir od tysięcy lat znany jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Jego zalety cenili w starożytności Chińczycy, a odkąd został sprowadzony do Europy i na Starym Kontynencie zyskał nieśmiertelną sławę. Cóż to za roślina i do czego można ją stosować, tego wszystkiego można dowiedzieć się po przeczytaniu poniższego artykułu. Sprawdź, jak przygotować napój imbirowy na przeziębienie.
Właściwości imbiru – napój imbirowy na przeziębienie
Imbir nie bez powodu został uznany za jedną z najcenniejszych dla medycyny roślin. Korzeń imbiru zawiera wiele witamin i minerałów. Oprócz witaminy C, E, A, B1 i B2, odnajdziemy w nim takie składniki mineralne jak fosfor, żelazo, wapń czy potas. Ponadto pod skórką imbiru kryje się wiele olejków eterycznych i substancji zapachowych, które mają jednocześnie zastosowania antybakteryjne i przeciwdziałające zapaleniom. Imbir potrafi również łagodzić objawy przeziębienia, zbijać gorączkę czy też rozrzedza śluz. Warto wspomnieć też, że jest naturalnym lekiem przeciwbólowym.
Zobacz: https://www.likekonik.pl/oregano-wlasciwosci-lecznicze-i-prozdrowotne/.
Imbir ma też szereg mniej znanych właściwości związanych na przykład z układem krwionośnym. Jego kłącze chroni wnętrza żył przed zakrzepami, podnosi ciśnienie i reguluje cholesterol. Imbir pomocny jest w stanach przemęczenia, wyczerpania czy też okresie rekonwalescencji po zabiegach medycznych. Jego tajemnicą jest fakt, iż przy odpowiednim stosowaniu może działać jako naturalny afrodyzjak wzmacniając męskie zdolności seksualne i znacznie pobudzając popęd płciowy.
Domowe sposoby na przeziębienie imbir
Największą sławę przyniosły roślinie skuteczne starcia z przeziębieniem. Na internetowych forach, w kategorii domowe sposoby na przeziębienie imbir zajmuje pierwszą lokatę wyprzedzając mleko z miodem czy syrop czosnkowy. Nic dziwnego, bowiem syrop imbirowy może zdziałać cuda w leczeniu przeziębień, co udowodnione jest medycznie. Należy jednak odpowiednio sporządzić napój z tej rośliny. Kluczem są tu odpowiednie proporcje poszczególnych składników i właściwa ilość samego wyciągu z kłącza imbiru.
Zobacz: https://www.likekonik.pl/aplikacja-zdrowe-zakupy-ekspert-od-analizy-skladow/.
Jak przygotować napój imbirowy na przeziębienie?
Sporządzenie mikstury imbirowej nie jest trudne. Potrzeba następujących składników: kłącza imbiru, cytryny, 2-3 łyżeczek miodu oraz pewnej ilości wody (najlepiej 250-400 mililitrów). Podstawą jest obranie imbiru, skórkę należy oddzielić dokładnie nie zostawiając ani kawałka na kłączu. Następnie tak przygotowane kłącze, trzeba wrzucić do garnka z gotującą się wodą i na kilkanaście minut zostawić by wywar nabrał rumieńców. Następnie do garnka lekko wyciskamy sok z cytryny tak jednak by nie dostał się do wewnątrz miąższ. Po wystygnięciu wody do temperatury poniżej 30 stopni, można dodać do mikstury miód. Wcześniejsze jego dodanie spowodowałoby wyparowanie, dlatego zabieg ten pozostawia się na koniec. Całość wywaru należy delikatnie wymieszać. Wywar można pić ciepły, przestudzić czy nawet podawać całkiem na chłodno – wedle upodobań. Skuteczność gwarantowana.
Przeciwskazania
Należy pamiętać, iż imbir jest przyprawą i to taką o dość mocnym działaniu. Unikać imbiru powinny więc osoby wrażliwe, szczególnie te mające schorzenia refluksu żołądkowego bądź wrzodów tej części ciała. Mikstury z imbiru nie poleca się osobom z nadwrażliwością dwunastnicy, bowiem przyprawa podrażnia śluzówkę dwunastnicy mogąc powodować komplikacje zdrowotne. Na ten szczególny lek muszą także uważać osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, bowiem imbir znacznie podnosi ciśnienie, jego przedawkowanie mogłoby w skrajnej ilości doprowadzić takie osoby nawet do zawału serca. Oczywiście nie należy też imbiru podawać dzieciom w pierwszym roku życia, którym mógłby po prostu zaszkodzić.
Zobacz: https://www.likekonik.pl/koktajle-odchudzajace-co-powinny-zawierac/.